Pewność siebie
Pewność siebie może być porównana do hodowli egzotycznej rośliny. Każdy może taką roślinę wyhodować pod warunkiem, że wie jak o nią dbać i robi to regularnie. Łatwo przewidzieć co stanie się z sadzonką egzotycznej rośliny jesli po okresie troskliwej opieki zapomnimy o jej podlewaniu. To samo dotyczy pewności siebie w szerokim znaczeniu. O pewność siebie należy dbać. Pewność siebie należy pielęgnować. Nie da jej się wykreować raz na zawsze. Pozytywną natomiast wiadomością jest fakt, że nie ma osób, zupełnie pozbawionych pewności siebie. Pewność siebie jest dynamiczna – to znaczy dotyczy różnych obszarów naszego życia i w zależności od naszych umiejętności i doświadczeń – w jednych obszarach czujemy sie bardziej podczas gdy w innych mniej pewnie.
Jak więc zadbać o nasze poczucie pewności siebie? Wszystko zaczyna się od poczucia własnej wartości, która ukształtowana jest przez różnorodne czynniki zarowno biologiczne, psychologiczne jak i społeczne. Każdy człowiek na każdym etapie swojego życia funkcjonuje w otoczeniu innych ludzi, którzy mają determinujący wpływ na nasz obraz samych siebie. Wpływy z wczesnych etapów naszego życia mają ogromne znaczenie, ale na szczęście zwłaszcza tam gdzie nie były zbyt pozytywne, nie muszą być wyrocznią naszego życia. Każdy człowiek funkcjonuje wedle unikalnego systemu operacyjnego, który może, a wręcz powinien być w miare czasu uaktualniany. Nasz mózg z określonym systemem operacyjnym niewątpliwie może być porównywalny do super inteligentnego komputera. Weźmy za przykład najnowszej (jak na tamte czasy) generacji komputer z 1998 roku. Systemem operacyjnym takiego komputera był Windows 98. Fantastyczny nowy komputer, najnowszej generacji procesor, najnowszy system operacyjny. Ile osób bedzie używać tego samego komputera 10 czy 15 lat później twierdząc, że to nadal najlepszy sprzęt z możliwych? Nikt. Z prostego powodu – komputery i ich systemy operacyjne zostały usprawnione o nowe możliwości. Kto sięgałby do systemu operacyjnego Windows 98 w dobie systemów XP lub Vista?
Inaczej pozwalamy aby sprawa miała się z naszymi osobistymi systemami operacyjnymi. Bardzo często – raz zaprogramowany przez naszych rodziców, opiekunów czy życiowe okoliczności jeden i ten sam program używamy przez całe życie. I zamiast wymienić lub uaktualnić nasz system - cierpimy z powodu niedogodności zwiazanych z funkcjonowaniem przestarzalego systemu i obarczamy za to winą wszystkich tylko nie samych siebie. Jako osoby dorosłe mamy pełne prawo, a wręcz obowiązek uaktualnienia wizerunku siebie i swoich możliwości. Jako osoby dorastające mamy obowiązek dbania o własne poczucie wartości. Jak tego dokonać?
Aby efektywnie rozpocząć prace nad naszym poczuciem pewności siebie należy przede wszystkim rozpoznać obszary, w których już pewni siebie jesteśmy. Wiele osób postrzega kwestię pewności siebie jako kwestię jej braku. Skupiając sie na takim punkcie widzenia rozwiniemy fantastyczną umiejętność dostrzegania tego czego nam brakuje, a nie tego czym dysponujemy. Aby rozwinąć w sobie pewność siebie należy nauczyć się dostrzegać w sobie cechy pozytywne, zalety, talenty lub ich zwiastuny i wszystkie umiejętności, ktore wydają się nam łatwe i oczywiste. Bo czym innym jest pewność siebie niż poczuciem, że to co robimy jest łatwe i oczywiste?
Zadanie do wykonania:
Trening pewności siebie
Dla poczatkujących:
Zrób listę 10 cech, umiejętności, talentów i osiągnięć, z których jesteś w swoim życiu zadowolony/zadowolona i dumny/dumna.
Dla zaawansowanych:
Zrób listę 100 cech, umiejętności, talentów i osiągnięć, z których jesteś w swoim życiu zadowolony/zadowolona i dumny/dumna.
Ewa Maciąg-Balmforth
Trener Rozwoju Osobowego (Personal Development Coach)
Leeds, Wielka Brytania