Emocjonalna zima i jak ją przetrwać
Zima emocjonalna to taki czas w naszym życiu gdzie doświadczamy emocjonalnych zamieci i zawieji i raz po raz wpadamy w emocjonalne zaspy. Zima emocjonalna to czas zmęczenia i emocjonalnego przemarznięcia. Ale jednocześnie może to być czas oczekiwania na zmianę frontu bo od tysiącleci wiadomo, ze po zimie nastąpi kiedyś w końcu i wiosna. Tak w sensie klimatycznym jak i emocjonalnym.
Zimę trzeba wiec przeczekać, a żeby to zrobić bez uszczerbku dla zdrowia fizycznego jak i emocjonalnego – należy ją przeczekać wcześniej się do niej przygotowawszy o ile jst to możliwe.
Oto o czym należy pamiętać? W przygotowaniu do zimy emocjonalnej można użyć bezpośredniej analogii do próby fizycznego przetrwania w zimowych warunkach. Oto podstawowe punkty, które należy wziąć pod uwagę.
·Pokarm.
·Stałe źródło ciepła.
·Warstwa ochronna.
·Narzędzia pomocnicze.
W semsie fizycznym, każdy potrafi sobie mniej wiecej wyobrazic co powyższe punkty oznaczają. W sensie emocjonalnym może to juz nie byc takie łatwe. Przypatrzmy sie więc jak powyższe przygotowania mogą wyglądać w tym zakresie.
Pokarm emocjonalny w trakcie srogiej zimy emocjonalnej, a więc takiego czasu gdy nam nic nie wychodzi, wydaje nam się że nikt nas nie kocha i cały świat jest przeciwko nam jest podstawą przetrwania. Taka zima emocjonalna jest zazwyczaj konsekwencją przerwania pewnego łańcucha pokarmowego, wobec czego musimy wówczas polegac na wcześniej zebranych zapasach. Esencją tego pokarmu i tych zapasów jest znajomość zasad pozytywnego myślenia. Wbrew pozorom znajomość strategii pozytywnego myślenia nie jest nam niezbędna kiedy wszystko się układa, sprawy idą pomyślnie, a relacje międzyludzke przynoszą dużo zadowolenia. Wtedy bowiem nie musimy dokonywać nadmiernych wysiłków, aby sprawy toczyły się w pożądanym kierunku. Działania takie są natomiast niezbędne kiedy sytuacja wymyka nam się spod kontroli i potrzebny nam ster do wyznaczenia właściwego kierunku naszej życiowej podróży. Pozytywne myślenie to nie, wbrew obiegowym opiniom, próba patrzenia przez różowe okulary. Pozytywne myślenie może być porównane do solidnej lornetki, ktora nie tylko potrafi pokazac nam z bliska obraz taki jaki jest (ani gorszy, ani lepszy), ale dzięki której możemy dostrzec w pelnej przejrzystości inne elementy krajobrazu, które mogą okazać się nam w zastałej, krytycznej sytuacji bardzo użyteczne. W krytycznych życiowych sytuacjach nasz mózg ma tendencje skupiania się na problemie tak głęboko, ze często ma to postać natręctw myślowych. I im więcej o problemie myślimy tym bardziej się pogrążamy i tym mniej jesteśmy zdolni poszukiwać praktycznych rozwiązań.
Pozytywne myślenie nie jest tylko zwykłym procesem myślowym. Pozytywne myślenie to umiejętność, którą zdobywa się podczas świadomej praktyki określonych zasad. Techniki pozytywnego myślenia, jesli dobrze opanowane pozwalaja błyskawicznie dojrzeć nowe możliwości lub ich konfiguracje wybrnięcia z trudnej sytuacji. W momencie kiedy skupiamy się na samym problemie, a nie jego rozwiazaniu – tego rozwiązania nie będziemy w stanie zauważyć.
Źródło ciepła emocjonalnego można pdzielic na dwie proste kategorie. Z jednej strony dobrze jest się zaopatrzyć w zewnętrzne żródła ciepła podczas gdy z drugiej nieodzownym jest aby pamiętać, że to my sami dla siebie jesteśmy źródłem ciepla i że ciepło to należy odpowiednio wykorzystywać. Tak jak żródłem takiego ciepła jest nasze własne ciało i zawijając sie w grube swetry, kurtki i szaliki chronimy to cieplo tak mamy i odpowiednik emocjonalny.
Żródłem ciepla (czyli energetyczności) w sensie emocjonalnym jest poczucie naszej wartości. Poczucie własnej wartości, poczucie pewności siebie nie tylko determinuje nasze życiowe wybory, ale też wpływa na umiejętność radzenia sobie z codziennymi problemami.
Poczucie własnej wartosci może posłużyć nam w czasie zimy emocjonalnej jako znakomita warstwa termiczna. Im większe poczucie własnej wartości tym mniejsze szkody jest w stanie wyrządzić nam nawet najsroższa zima emocjonalna. Jeśli natomiast to poczucie jest mocno nadwyrężone – nawet pozytywne intencje innych mogą byc zinterpretowane w negatywny sposób.
Znakomitą techniką jest tu znana w Programowaniu Neuro Lingwistycznym technika przeramowania ( ang. refreming). Polega ona na zastosowaniu koncepcji pozytywnego myślenia w zakresie świadomego wybrania określonej ramy myślowej, ktora przyniesie nam emocjonalne korzyści.
Przykładem może tu być chociażby zwyczajowo przyjęte zdanie „Och nie wiem co o tym sądzić.” Do dyspozycji mamy tu dwie ramy myślowe: albo sądzić o czymś, że jest dobre albo złe. Jeśli te dwie opcje w jakiś sposób się równoważą i nie wiadomo co o danej sprawie sądzić – dlaczego nie wybrać ramy myślenia pozytywnego? Technika przeramowania polega na zadaniu sobie pytania, który stan emocjonalny chcemy w sobie pielęgnować (negatywny czy pozytywny) i zastosowaniu odpowiednich technik. Za przyklad mozna tu podać chociazby wybory jakie stoja przed człowiekiem, który własnie pokłocił się z kimś sobie bliskim. Można wówczas pielęgnowac w sobie urazę przez długi nawet czas lub pierwszemu można wyciągnąć rękę do zgody. Przy czym zgoda nie jest równoznaczna przyjęciu na siebie całej winy za konflikt i przeprosinom z tejże pozycji. Wyciągnięcie ręki do zgody jest tu sygnałem chęci zakończenia nieprzyjemnej sytuacji i podjęciem próby znalezienia z niej wyjścia.
Ewa Maciag-Balmforth
Personal Development Coach & Trainer / Trener Rozwoju Osobowego
Success For Ever - Life coaching & training
Wielka Brytania
Dodaj komentarz